Navštívte nás

Žilina, Závodská 6

Napíšte nám

a84598@napislekarovi.sk

Zavolajte nám

+421 41 270 55 77

Alergie
16

Čo robiť pri poštípaní osou, včelou alebo sršňom? 🐝

Leto je obdobím, kedy sa častejšie stretávame s rôznymi druhmi hmyzu, vrátane ôs, včiel a sršňov. Ich poštípanie môže byť nepríjemné, no väčšinou nie je nebezpečné. Napriek tomu je dôležité vedieť, ako správne reagovať, aby sme minimalizovali nepríjemné následky.

1. Schladenie miesta poštípania

Úplne prvou a najdostupnejšou pomocou môže byť schladenie miesta poštípania pod tečúcou vodou alebo priloženie studeného obkladu. Toto opatrenie zmierňuje bolesť a opuch.

2. Odstránenie žihadla

Ak vás pichla včela a vidíte v mieste vpichu žihadlo, opatrne ho vyberte. Použite napríklad necht alebo kartu, aby ste ho jemne vyškrabali z kože. Nikdy ho nevytláčajte prstami alebo pinzetou, aby ste sa vyhli vytlačeniu ďalšieho jedu do rany.

3. Očistenie a chladenie miesta poštípania

Po odstránení žihadla alebo pri poštípaní osou či sršňom miesto opláchnite čistou vodou. Následne aplikujte studený obklad na zmiernenie bolesti, opuchu a zápalu. Chladenie aplikujte na 10-15 minút niekoľkokrát denne podľa potreby.

4. Zmiernenie svrbenia a bolesti

Poštípanie od komára či ovada, hoci je menej nebezpečné, môže tiež spôsobiť sčervenanie a zápal kože. Liečba všetkých týchto poštípaní je symptomatická: studený obklad, lokálne antihistaminikum (gél) a v prípade väčšieho svrbenia alebo viacerých bodnutí aj celkové antihistaminiká, ktoré sú v lekárni voľne dostupné.

MUDr. Janka Blahová, MBA, odporúča aj použitie „babských receptov“, ako sú jablčný ocot alebo šťava z citróna. Pri deťoch však buďte opatrní, pretože tieto látky môžu spôsobiť štípanie na podráždenej pokožke. Rovnako je dobré byť opatrný s prikladaním čistého ľadu, aby nedošlo k lokálnym omrzlinám.

5. Sledovanie príznakov alergickej reakcie

Poštípanie včelou, osou alebo sršňom môže spôsobiť alergickú reakciu, ktorá sa prejavuje väčším začervenaním, opuchom a bolestivosťou v mieste vpichu. Lokálne reakcie sa dajú zvládnuť podobnými metódami, ako sú uvedené vyššie, prípadne s užitím analgetík, ako je paracetamol či ibuprofén.

Ak však dôjde k takzvanej celkovej reakcii, je nevyhnutné vyhľadať lekára. Celková reakcia sa prejavuje začervenaním na miestach mimo okolia vpichu, opuchom slizníc, väčším slzením či produkciou slín a v najťažších prípadoch aj opuchom dýchacích ciest, čo môže byť život ohrozujúci stav.

Tí, ktorí vedia o svojej alergii na uštipnutie hmyzom, by mali nosiť špeciálne pero s obsahom adrenalínu a mali by poučiť okolie, ako ho v prípade potreby použiť. Ak sa u niekoho, kto doteraz alergiu nemal, vyvinie silná reakcia, mal by okamžite vyhľadať lekársku pomoc! Dovtedy môže užiť dostupné antihistaminiká, minimalizovať pohyb a pokračovať v chladení postihnutého miesta.

6. Opatrnosť pri uštipnutí v oblasti hlavy, tváre a krku

Veľmi veľký pozor si treba dávať na uštipnutia v oblasti hlavy, tváre, krku a najmä v ústnej dutine. Aj bez alergie môže lokálny opuch spôsobiť komplikácie s dýchaním.

Prevencia na prvom mieste

Aby sme predišli nepríjemným situáciám, netreba zabúdať na používanie repelentov, ochranných sieťok na oknách. Neodporúča sa chodiť naboso po tráve a taktiež treba byť opatrný aj pri sladených nápojoch, ktoré si  môže vychutnávať aj neželaný, okrídlený návštevník. Ešte viac by mal byť opatrný človek, ktorý vie, že je alergický na poštípanie hmyzom. V domácej lekárničke by sme mali mať určite aj sterilný obväz a dostupný gél a voľnopredajné lieky na alergiu. 

Pri poštípaní osou, včelou alebo sršňom je dôležité rýchlo a správne reagovať. Väčšina ľudí zažije len mierne nepríjemnosti, ale vždy je dobré byť pripravený na prípadnú alergickú reakciu. Ak máte otázky alebo obavy, neváhajte nás kontaktovať.

Buďte opatrní a užívajte si leto bezpečne! 🌞